Це старече захворювання – деменція, не є психічним розладом. Хоча за зовнішніми ознаками схоже. Але також і не можна сказати, що деменція це звичайні вікові розлади. Тому доглядальниці престарілого з деменцією важливо розуміти процес протікання хвороби. У пацієнта з деменцією поступово порушуються розумові здібності, та слабіє память. Але при цьому свідомість залишається незмінна. Тобто, людина відчуває, що її розумові здібності і пам’ять деградують. А разом з тим і соціальна значимість та мотивація теж знижуються. Тому для хворих на деменцію характерні перепади емоційного стану. Лікарі виділяють три стадії цієї хвороби. Доглядальниці потрібно розуміти чого очікувати від пацієнта на кожній стадії.
Початкова стадія хвороби
Початкова стадія хвороби, як правило, мало помітна. Ранню деменцію важко відрізнити від звичайного старіння організму. З симптомів спостерігається тільки:
А вже на середній і пізній стадії хвороби доглядальниці підопічного з деменцією потрібно знати, як правильно реагувати на неординарну поведінку пацієнта.
Середня стадія деменції
Середня стадія деменції посилює симптоми деградації функцій головного мозку. А також звужуються можливості пацієнта. У поведінці спостерігається наступне:
По-перше, доглядальниця повинна уникати нервування та надмірного тиску на літню людину. Все згадане вище слід сприймати як нормальну річ. Надавайте допомогу навіть в простих випадках, на вашу думку. Також спокійно відповідайте на одні й ті ж питання. Для хворого з деменцією це важливо. Таким чином ви створите відчуття безпеки для пацієнта. Коли приходять гості, повідомте про це. Назвіть ім’я особи, яку бачить підопічний. Щоб допомогти в орієнтації вдома, ви можете розмістити таблички з назвами кімнат на кожній двері. Будьте спокійними та терплячими у спілкуванні. Пацієнту дійсно важко висловити думку. З часом доглядальниця для хворого з деменцією сама може здогадатися про потреби підопічного. Тоді, якщо хворому складно висловитися, висловіть свої припущення.
Пізня деменція означає повну залежність та пасивність пацієнта. Порушення пам’яті поглиблюються. З’являються фізичні ознаки. Всі симптоми підсилюються і переходять до наступних форм:
Проблеми пацієнтів з деменцією починаються з того, що їхня пам’ять послаблюється, а мислительні процеси зменшуються. Але доглядальниця може допомогти пацієнту протистояти деменції декількома способами. Спочатку позбавтеся про те, щоб дні підопічного наповнилися спогадами про сім’ю та родичів, роботу, події з минулого. Разом переглядайте фотоальбоми. Нехай підопічний розповідає вам про своє життя. Питайте, як ця людина жила раніше, чим займалася, що їй подобалося. Можливо, його душу гріє запах свіжої випічки або кущ лаванди на підвіконні. Як тільки ви почуєте щось подібне, намагайтеся це організувати. Також дуже важливо регулярно проводити рутинні дії. Нехай їсть у один і той же час. А після їжі завжди відпочиває. Проводьте водні процедури в одні й ті самі дні. Лікарі та відвідувачі також краще приходитимуть в установлений час. Організуйте чіткий і повторюваний графік. Тоді підопічний з більшою ймовірністю запам’ятає, коли має відбуватися те чи інше. І в результаті відчує більше безпеки.
Ще одна цінна допомога, яку може надати доглядальниця пожилому пацієнту з деменцією – залучити його до домашніх справ. Якщо людина може брати участь у прибиранні, то робіть це разом. Так він відчуває себе потрібним і здатним до дії. Звісно, будьте обережні з небезпечними предметами на кухні. А от все безпечне можна делегувати підопічному. З тієї ж причини залишайте для самостійного виконання прості дії. Наприклад, розплавляти масло на хліб, мити себе, включати/вимикати телевізор. Можете навіть підтримувати базову самостійність пацієнта. Але лише якщо ви впевнені, що він здатен це зробити самостійно.
Щоб доглядальницю пацієнта з деменцією не здивували його зміни у поведінці, слід підготуватися наперед. Нижче описані поширені форми поведінкових змін та рекомендації для доглядальниці.
Хворий на деменцію може блукати по квартирі абсолютно без мети. Ви можете відвести його увагу, запропонувавши перекусити або прийняти ліки. Але якщо блукання по квартирі не викликає явних турбот, це не є страшним. Така поведінка є характерною для хворого. Ви можете продовжувати робити свої справи. Також бувають і інші випадки, коли пацієнт говорить, що йому треба йти куди-небудь. Вказує на неіснуючі причини.
Дії доглядальниці: Доглядальниці слід не допускати виходу пацієнта з будинку. При цьому потрібно заспокоїти, сказавши, що так чи інакше проблему вирішать. Наприклад, підопічний може твердити, що йому треба забрати свій пальто з ремонту. Скажіть щось, що усуне необхідність йому виходити з дому. Наприклад, хтось із родичів забере пальто.
Часте явище у хворих на деменцію. Щоб зміцнити сон пацієнта, доглядальниця може зробити наступне:
Причиною може бути забудькуватість, сором’язливість, страх впасти. Пацієнт може соромитися або відчувати себе приниженим, коли інтимні гігієнічні процедури проводить інша людина. Або ж сумнівається у температурі води, глибині ванни. Можливо, йому незручно стояти, ні за що триматися.
Дії доглядальниці: Перед проведенням гігієнічних процедур підопічному з деменцією доглядальниці слід спробувати визначити причину його капризів. Дайте спробувати воду на шкірі руки, покажіть, в якому положенні триматися. Якщо справа в сором’язливості, прикрийте його тіло тонкою рушником, зачиньте двері ванної кімнати. Можливо, ваш пацієнт сумнівається, чим його митимуть і витиратимуть. Дозвольте йому оглянути і вибрати необхідні предмети.
У хворих на деменцію часто спостерігається повторення фраз і рутинних дій. Вони так роблять, тому що мозок на той момент не в змозі запам’ятати в пам’яті слова і події.
Дії доглядальниці: Не варто придавати цьому значення. На слова реагуйте, як і в перше. Відповідайте спокійно одне й те саме. А в разі повторюваних дій намагайтеся переключити увагу підопічного з деменцією. Пропонуйте йому перекусити, лягти чи прийняти ліки. Не намагайтеся пояснити пацієнту, що він робить те саме дійство або фразу. Вам це не вдасться. Також не обговорюйте з ним плани чи майбутні події. А от що стосується рутинних щоденних дій, краще розмістити по дому таблички з написами та часом. Єдине, на що доглядальниці пацієнта з деменцією слід звернути увагу, це на повторне бажання відвідати туалет. Така потреба може бути абсолютно реальною.
Коли хвороба продовжується, пацієнт все частіше відчуває страх, роздратування та гнів. Проте не варто це сприймати як особистий на тебе напад. Спробуйте побачити причину та усунути її. Прояви емоційної нестабільності відбуваються, коли пацієнт відчуває, що втратив контроль над ситуацією. Також люди, предмети або просто втома можуть стати спричинювачами агресії у хворого на деменцію.
Дії доглядальниці: Не виявляйте занепокоєння чи агресії в відповідь. Також не намагайтеся логічно пояснити безглуздість його емоцій. Навпаки, ставтеся з розумінням до стану підопічного. При цьому дайте йому відчути безпеку. Скажіть, що ви допомагаєте йому, що все добре. Також тримайте небезпечні предмети в недосяжному місці. Ваші дії та слова, як доглядальниці пацієнта з деменцією, повинні бути сповнені турботи та допомоги. Таким чином, ви створите безпечне оточення для пожилого. В результаті він заспокоїться. Але у випадку, коли агресія переходить у загрозливі дії, слід негайно викликати лікаря.
Доглядальниця пацієнта з деменцією може зіштовхнутися з кількома випадками або їх комбінацією. Проте основні принципи вашої поведінки завжди однакові:
Підопічний з деменцією залежить від допомоги доглядальниці. Незважаючи на те, наскільки дивним може здатися вам поведінка хворого, будьте спокійні та доброзичливі. А дотримуючись усіх рекомендацій щодо догляду за пацієнтом з деменцією, можна уникнути багатьох труднощів.